Tallinna vanalinna fotod

Maailma mastaabis ainuke eriline koht Eestis on Tallinna vanalinn. Kolkavaimustuse ja egoismi abil on kindlasti võimalik muidki kohti leida, mille pärast turist peaks Eestisse tulema, aga ma ei usu, et päriselt peale vanalinna meil midagi maailma mõistes märkimisväärset on. Vaatamata sellele, et vanalinn on väike ja olen seal palju ringi uidanud, õnnestub ikka ja jälle midagi uut/ilusat leida.


Oleviste kohta on jutt, et see algselt Skandinaavia kaupmeeste poolt loodud kirik võis kunagi olla maailma kõrgeim ehitis. Võrdlus käis loomulikult Cheopsi Giza püramiidiga (139 meetrit). On andmeid, et enne 1625. aasta tulekahjut võis tornikiiver kõrgem olla, aga see tundub ebaloogiline (ta on juba niigi kõrge võrreldes kiviosaga) ja teiseks on säilinud paberites kõrgus kirjas süldades, kuid kahjuks pole täpsustatud millistes süldades. Tallinna süldades oleks Oleviste olnud Giza püramiidist 5 meetrit lühem, aga Reini, Hamburgi või Vene süldades oluliselt kõrgem. Kui isegi arvestada tema tänase 124 meetrise kõrgusega, siis sajandeid tagasi oli tegu ikkagi ülikõrge ehitisega.


Teaduspõhises haritud inimeste maailmas on kiriku idee võlts, aga arhitektuurimälestistena ja silmailuna on nad suurepärased


Oleviste tornitreppepidi katuseäärele ronimine ja vaated sealt on suurepärane elamus. Et tornikiivrile oleks meeldivalt turvaline tiiru peale teha, on paigaldatud ümbritsev võrkaed.


Pildistatud Oleviste tornikiivripuurist


Paksu Margareeta katuselt pildistatud fotol on Pikk tänav, Kolm Õde ja Oleviste kirik


Issanda Muutmise kiriku kuldkuulid pildistatud Patkuli vaateplatsilt mitmekümnekordne suumiga ja tõmbas taustale 300 meetrit kaugemal asuva Oleviste kiriku

Raekoja platsil
Raekoja torn

See on minu arust päris eriline kaader - Raekoja torni valgusti valgustas pilve ja pilve peale jäi torni vari


Vanal Tomil on pind tagumikus nagu näha. Number lipul näitab, et Toomase vahetus toimus aastal 1996. Eelmine, nõukogude-Toomas oli ametis aastast 1952. Kas tal ka pind tagumikus oli, ma ei tea, aga muuseumis oleval 1530. aasta originaalil sellist probleemi loomulikult polnud. Järgitehtu pole kunagi originaal, ei mõttemaailmalt ega teostuselt.


Raekoja katuse teises otsas
Üks Olde Hansa kolmest korrusest

Muusikud Olde Hansa restorani aknal


Eestis 1935. aastal Walter Zapp'i poolt leiutatud Minoxi kaamera vanalinna Fotomuuseumis (vanalinna Ajaloomuuseumis on ka olemas). See unikaalne hülsskaamera vinnastus pikemaks tõmbamisega ja filmirulli jagus 50 võtte jaoks. Mehaanikaosad tegi Hans Epner, objektiivi valmistas Karl Indus ja rahaliselt toetas Richard Jürgens. Walter Zapp oli 1905. aastal Riias sündinud baltisakslane, kes 1921. aastal sattus elama Tallinna. Aastatel 1938-1942 tootis kaamerat Riias VEF ligi 17.500 tükki. Teise maailmasõja puhkedes kolis Zapp Saksamaale, kus hakkas kaamerat uuesti tootma 1948. aastal. Minox on esinenud 1968. aasta filmis "On Her Majesty's Secret Service", kus seda kasutas James Bond ja 1976. aasta Charlie's Angels'i episoodis "Hellride". Aastani 1975 tootis Minox ainult minikaamerat, hiljem lisandus muud fototehnikat. Vahepeal kuulus Minox Leicale. Walter Zapp käis väga kõrgeas eas uuesti Eestis aastal 2000.

Restoran Mündi tänaval


"Metskits" on Jaan Koorti 1930. aasta töö, kuid see on siin koopia, sest peale Eesti taasiseseisvumist langes originaal kaks korda metallivaraste ohvriks. Ohver-metskits arvati Tallinna Linnamuuseumi varade hulka (teine omaaegsetest "originaalidest" on ka Eesti Kunstimuuseumi varade hulgas ning kolmas isegi Moskvas).


Rohelise maja esimesel kollasel korrusel on Toompea postkontor
Club Hollywood ja kino Sõprus maja


Harju tn 3


Harju tn 9
Pika tänava valguse kuma


Pildile on jäänud Porsche 911 kõige ilusama generatsiooni (993) esindaja


Toomkiriku kellatorn


Soome saatkonna hoone Pika jala tänava poolt. 1922 ostis selle kinnistu laenuga hilisem riigivanem Konstantin Päts, kes alguses rentis osa pinnast välja Soome ja Ungari saatkondadele, kuid 1926 müüs kogu kinnistu Soome saatkonnale ja jäi ise üürnikuks, ka riigivanema ja presidendi aastatel. Peale Eesti vabanemist okupatsioonist andis Eesti Soomele tagasi nende saatkonnahoone ja sai ise tagasi oma saatkonnahoone Helsingis.


Vaade Tornide väljakul: Köismäe torn (ehitatud ~1360), Plate torn (~1410), Eppingi torn (~1370) ja Grusbeke-tagune torn


Ühe bastionikäigu lõppu on fantaasialennu ergutamiseks Pirita kloostri mudel pandud


Niguliste


Pühavaimu kirik


Suured linnud katusel reedavad, et Tallinna Linnateatri lavaaugus käib etendus "Ronk"


Jõuluturg Raekoja platsil
E-mail: jh@jamesherne.ee. Kriitika aitab suunda korrigeerida ja kiitus lisab jõudu. Eriti hindan esimest, aga loomulikult armastan ka teist.